Friday, 09 March 2018 11:34

2018 Ladies Veterans Teams

Written by

West of Scotland Leagues

Ladies 1st Team Div.1

Match Sec. Ann Morison (Tel. 673974)

Tues 21 Aug David Lloyd Hamilton 1 Away 6.30pm — won 4-2

Thurs 30 Aug Thorn Park 1 Home 6.30pm — won 5-1

Thurs 6 Sept Western 1 Home 6.30pm — lost 4-2

Tues 11 Sept Clarkston 1 Away 6.30pm — lost 6-0

Thurs 27 Sept Newlands 1 Home 6.30pm — won 6-0

Players: Gay Black, Katie Hope, Ann Morison, Karrie Walters, Yolande Trewhella, Liz Wylie.

Ladies 2nd Team Div.4B

Match Sec. Liz Wylie (Tel. 07718-750246)

Mon 3 Sept Thorn Park 3 Home 6.30pm — won 6-0

Thurs 13 Sept Clarkston 3 Away 6.30pm — won 4-2                      

Tues 18 Sept Titwood 2 Away 6.30pm — lost 5-1

Wed 10 Oct Lenzie Home 6.30pm — won 6-0

Wed 17 Oct Hillhead 2 Home 6.30pm

Players: Carol Bews, Gay Black, Shona Bulloch, Morag Cawley, Alison Fotheringham, Sue McKichan, Sue MacRae, Suzanne Marshall, Liz Wylie.

Ladies 3rd Team Div.5A

Match Sec. Janette Howieson (Tel. 678820)

Tues 21 Aug Giffnock 2 Home 6.30pm — won 4-2

Thurs 30 Aug Milngavie 1 Away 6.30pm — lost 5-1

Wed 6 Sept Hillhead 3 Away 6.30pm — lost 6-0

Tues 2 Oct Woodend 2 Home 6.30pm — lost 4-2

Fri 19 Oct Strathgryffe 3 Away 6.30pm

Players: Joanna Crumless, Alison Fotheringham, Cath Gemmell, Janette Howieson, Jackie Hunter, Sue Macrae.

Ladies 4th Team Div.8B

Match Sec. Fiona MacLaren (Tel. 07803-173281)

Tues 21 Aug Stepps 2 Away 6.30pm — drew 3-3

Thurs 30 Aug Queens Park Away 6.30pm — drew 3-3

Mon 17 Sept Cardross Home 6.30pm— lost 6-0

Thurs 20 Sept Nuffield Milngavie 4 Away 6.30pm — lost 4-2

Thurs 11 Oct Titwood 3 Home 6.30pm — won 5-1

Players: Shona Bulloch, Jane Carroll, Anne Esson, Barbara Gillies, Ann McKelvie, Fiona MacLaren, Trish Pryde, Susan Russell.

Ladies 5th Team Div.9C

Match Sec. Phyllis Fullarton (Tel. 673774)

Tues 28 Aug Weir Recreation 3 Away 7pm — drew 3-3

Tues 4 Sept Stepps 3 Away 7pm — lost 6-0

Sun 30 Sept Glasgow University Staff 2 Home 2pm — lost 4-2

Thurs Oct 11 Bishopton 3 Home 6.30pm — won 6-0

Sun 14 Oct East Kilbride Home 2pm — won 6-0 (conceded by East Kilbride, unable to raise team).

Fri 19 Oct Kirkhill 2 Home 2pm

Players: Christine Buchanan, Phyllis Fullarton, Janette Green, Frankie Hanmer, Young Wha Macrae, Ann McKelvie, Carol Young.

Read 893 times Last modified on Tuesday, 16 October 2018 10:29
More in this category: « 2017 Junior Teams 2018 Mens Teams »

TOP