MensTeams

MensTeams (2)

Wednesday, 05 April 2017 11:53

2017 Mens Teams

Written by

Mens 1st Team

West of Scotland League, division 2A — ninth out of nine in division, relegated

Match secretary Stephen Lewis (tel 07884-430274)

Fri April 21 Fort Matilda Home 6.30pm — lost 7-2

Fri April 28 Weir Recreation Away 6.30pm — lost 8-1

Thurs May 4 Woodend 2 Away 7pm — lost 6-3

Mon May 8 Thorn Park 2 Away 7pm — conceded, unable to raise team

Fri May 19 Drumchapel Home 7pm — lost 7-2

Fri June 2  Mount Vernon Away 7pm — lost 7-2

Fri June 9 Ardgowan Home 7pm — lost 8-1

Fri June 30 Clarkston Home 7pm — won 5-4

Players: Allan Adam, Phil Hamilton, Alastair Hope, Niall Hope, Stephen Lewis, Keith Love, David McCowan, Bill Ram, David Reid, Kevin Stephen.

 

Mens 2nd Team — ninth out of nine in division, relegated

West of Scotland League, division 3A

Match secretary Iain MacLaren (tel 07775-691811)

Mon May 8 Hamilton 3 Home 7pm — lost 7-2

Thurs May 25 Bearsden 2 Away 7pm — lost 8-1

Mon June 5 Bishopbriggs Home 7pm — lost 6-3

Mon June 12 Kirkhill Away 7pm— lost 6-3

Thurs June 15 Uddingston Away 7pm — lost 9-0

Mon June 26 Springwells Home 7pm — lost 9-0

Tues June 27 East Kilbride Home 7pm — lost 8-1

Mon July 10 David Lloyd West End 2 Home 7pm — lost 8-1

Players: Mike Bews, Colin Buchanan, Andy Cassell, Alastair Hope, Stephen Humphreys, Bobby Kerr, Keith Love, Matt Mackie, Iain MacLaren, Archie Russell, Bill Ram, Ralph Ward, Andrew Wilson, Mike Wright.

 

Mens 3rd Team

West of Scotland League, division 7B — second out of ten in division, promoted

Match secretary Ian Parlane (tel 07831-680973)

Tues April 25 Weir Recreation 3 Away 6.30pm — lost 6-3

Mon May 1 Titwood 4 Away 7pm — won 6-3

Thurs May 18 Queens Park CTC 2 Away 7pm — won 6-3

Fri June 2 David Lloyd West End 4 Home 7pm — won 7-2

Mon June 12 Nuffield Milngavie 4 Away 7pm — lost 6-3

Sun June 18 Cardross 3 Home 6.30pm — won 5-4

Fri June 30 Bishopton 2 Home 7pm — won 9-0

Mon July 3 Virgin Active Hamilton 5 Away 7pm — won 6-3

Thurs July 6 Glasgow University Staff 3 Home 7pm — won 9-0

Players: Tom Barton, Mike Bews, Andy Cassell, Clive Charters, Paul Clifford, Harry Fotheringham, Ross Hamilton, Stephen Humphreys, Bobby Kerr, Matt Mackie, Maurice McIntyre, Andrew Morison, Callum Rosie, Ralph Ward, Andrew Wilson, John Wilson.

 

Mens 4th Team

West of Scotland League, division 8B — seventh out of nine in division

Match secretary Clive Charters (tel 675559)

Fri April 21 Milngavie 4 Away 6.30pm — lost 8-1

Tues April 25 Uplawmoor Away 6.30pm — lost 5-4

Thurs May 11 East Kilbride 3 Home 7pm — won 7-2

Mon May 15 Kilmacolm 3 Away 7pm — lost 6-3

Thurs May 18 Clarkston 6 Home 7pm — won 6-3

Thurs June 15 Virgin Active Hamilton 6 Home 2pm — lost 7-2

Thurs June 22 Westerton Home 7pm — lost 8-1; three sets conceded

Fri July 14 Rutherglen 5 Away 7pm — won 9-0

Players: Joe Barton, Charles Carver, Clive Charters, Paul Clifford, Ian Evans, Ross Hamilton, Jim McDowall, Maurice McIntyre, Raymond Mathers, Andrew Morison, Allan Naismith, Andrew Wilson, Mike Wright.

 

Mens Senior 55+ Team

West of Scotland Spring Knockout Cup

Captain Bobby Kerr (tel 01389-841037)

Sun April 2 Semi-final, Craighelen Home — won 4-0

Sun April 9 Final, Hamilton Home — 2-2 on sets, Helensburgh won on games.

Players: Colin Buchanan, Bobby Kerr, Mark Leonard, Keith Love, Matt Mackie, Iain MacLaren, Bill Ram.

 

Mens Senior 60+ Team

West of Scotland League, division 1 —seventh out of seven in division, relegated

Match secretary Mike Wright (tel 671466)

Tues May 2 Springwells Away 1.30pm — lost 6-0

Tues May 9 Hamilton Home 1.30pm — lost 6-0

Tues May 16 Milngavie Home 1.30pm — lost 5-1

Tues May 23 Strathgryffe Away 1.30pm — conceded; Helensburgh could not raise team

Tues May 30 Newlands Away 1.30pm — conceded; Helensburgh could not raise team

Tues June 13 Titwood Home 1.30pm — conceded; Helensburgh could not raise team

Players: Mike Bews, Charles Carver, Jim McDowall, Iain MacLaren, Ralph Ward, Mike Wright.

Sunday, 20 March 2016 18:28

2016 Mens Teams

Written by

Mens 1st Team

West of Scotland League, division 2B

Match secretary Stephen Lewis (tel 07884-430274)

Fri April 22 Uddingston Home 6.30pm — won 6-3

Mon May 2 Hamilton 2 Away 7pm — lost 7-2

Fri May 13 Virgin Active Lanarkshire 2 Away 7pm — lost 9-0

Fri May 27 Bishopton Away 7pm — lost 7-2

Fri June 10 Strathgryffe Home 7pm — lost 7-2

Fri June 24 Thorn Park 2 Home 7pm — won 5-4

Tues June 28 Newlands 3 Home 7pm — won 8-1

Mon July 25 David Lloyd Renfrew Away 7pm — lost 7-2

Players: Allan Adam, Harry Fotheringham, Fraser Fulton, Niall Hope, Bobby Kerr, Mark Leonard, Stephen Lewis, Keith Love, David McCowan, Iain MacLaren, Kevin Stephen.

 

Mens 2nd Team

West of Scotland League, division 3B

Match secretary Iain MacLaren (tel 07775-691811)

Mon May 2 Western 4 Home 7pm — won 6-3

Mon May 23 Clarkston 2 Away 7pm — lost 9-0

Fri June 3 Fort Matilda Away 7pm — lost 6-3

Mon June 6 Strathgryffe 4 Home 7pm — won 5-4

Mon June 20 Weir Recreation 2 Home 7pm — won 6-3

Wed June 22 Giffnock 4 Away 7pm — lost 5-4

Thurs July 7 Springwells Home 7pm — lost 7-2

Tues July 12 Glasgow University Staff Away 7pm — lost 5-4

TBA Strathgryffe

Players: Andy Cassell, Robert Dunbar, Harry Fotheringham, Phil Hamilton, Alastair Hope, Niall Hope, Bobby Kerr, Keith Love, Iain Maclaren, Andrew Ram, Bill Ram.

 

Mens 3rd Team

West of Scotland League, division 7a

Match secretary Mike Bews (tel 820376)

Fri May 6 Woodend 5 Home 7pm — won 5-4

Thurs May 12 Glasgow University Staff 3 Away 7pm — lost 6-3

Fri May 20 Thorn Park 4 Home 7pm — won 8-1

Fri June 3 Rutherglen 4 Home 7pm — lost 8-1

Thurs June 9 Bishopton 2 Away 6.30pm — won 8-1

Wed June 15 Drumchapel 3 Away 7pm — lost 7-2

Mon June 20 Giffnock 6 Away 7pm — lost 5-4

Wed June 22 Busby 2 Away 7pm — lost 5-4

Fri July 8 Uplawmoor Home 7pm — won 9-0

Players: Pete Ashton, Joe Barton, Tom Barton, Mike Bews, Charles Carver, Clive Charters, Ian Evans, Harry Fotheringham, Phil Hamilton, Ross Hamilton, Stephen Humphreys, Andrew Morison, Ian Parlane, Archie Russell, Ralph Ward, Mike Wright.

 

Mens 4th Team

West of Scotland League, division 8C

Match secretary Clive Charters (tel 675559)

Mon April 18 Clarkston 6 Away 7pm — lost 8-1

Thurs April 21 Kelvingrove Home 7pm — lost 9-0

Fri May 6 Craighelen 3 Away 7pm — Craighelen have withdrawn

Wed May 11 Cardross 3 Away 7pm — lost 9-0

Fri May 20 Cambuslang 3 Away 7pm — lost 6-3

Thurs June 2 Titwood 5 Home 7pm — lost 5-4

Sun June 5 Kirkhill 2 Home 2pm — conceded by Kirkhill

Wed June 8 Broomhill 3 Away 7pm — lost 8-1

Thurs June 16 Bishopbriggs 2 Home 7pm— lost 5-4

Players: Joe Barton, Tom Barton, Clive Charters, Paul Clifford, Ian Evans, Ross Hamilton, Maurice McIntyre, Andrew Morison, Allan Naismith, Andrew Wilson, Mike Wright.

 

Mens Senior 60+ Team

West of Scotland League, division 1

Match secretary Mike Wright (tel 671466)

Tues May 10 Milngavie Away 7pm — lost 6-0

Tues May 17 Titwood Home 7pm — lost 4-2

Tues May 24 Bishopton Home 7pm — won 6-0

Tues May 31 Craighelen Away 7pm — won 5-1

Tues June 7 Hamilton Home 7pm — lost 5-1

Players: Mike Bews, Ian Evans, Iain Maclaren, Allan Naismith, Ian Parlane, Ralph Ward, Mike Wright.

2016 HLTC logo

CLUB SPONSORS

Raeburn Hope

Helensburgh Tyre Services

Fusebox

Stevenswood Conservatories

Admin Design and Print Ltd.

2016 HLTC logo

SPONSORS

WANTED!

Contact club

president Alan

Mitchelson on

01436-673625